Čo je IPA

International Police Association (IPA) je najväčšou medzinárodnou organizáciou policajných pracovníkov na svete, ktorá združuje viac ako 300 000 členov zo 60 štátov sveta. Dňa 5. júna 1967 bola Sociálnou radou OSN prijatá do registra Generálneho sekretariátu OSN ako nevládna organizácia pri Hospodárskej a sociálnej rade. Dňa 25. júla 1977 bola zapísaná Radou Európy na listinu neštátnych medzinárodných organizácií s poradným štatútom.

IPA je politicky a odborovo nezávislá, otvorená pre políciu každého štátu. Umožňuje medzinárodné kontakty a výmenu skúseností medzi policajnými pracovníkmi. Podporuje priateľské vzťahy, vzájomnú pomoc a výmenu skúseností medzi príslušníkmi policajných zborov, prehlbuje vzťahy medzi občanmi a políciou, študijnými cestami rozširuje poznatky svojich členov, pomáha v sociálnej oblasti, prispieva k porozumeniu medzi národmi a napomáha udržaniu mieru vo svete. IPA ponúka široký študijný a vzdelávací program na 5 kontinentoch sve­ta.

IPA – najväčšia policajná organizácia na svete – bola založená  1. januára 1950. Od tohto času jej motto napísané v Esperante „Servo per Amikeco“ (Služba prostredníctvom priateľstva) pritiahlo viac ľudí, ako si bolo možné vtedy predstaviť.

Asociácia bola založená preto, lebo policajný seržant z Lincolnshire v Anglicku Arthur Troop chcel vytvoriť kanál pre priateľstvo a medzinárodnú spoluprácu medzi policajtmi.

Arthur Troop sa stal prvým generálnym sekretárom Sekcie IPA Veľká Británia. Jeho predstava asociácie s rozvojom kultúrnych, sociálnych a profesionálnych vzťahov medzi jej členmi bez rozdielu hodnosti, pohlavia, farby pleti, jazyka alebo náboženského vyznania, sa stali realitou.

Dňa 4. decembra 1993 na ustanovujúcom kongrese v Senci začala svoju činnosť Slovenská sekcia IPA a dňa 10. júna 1994 bola oficiálne v Luxemburgu prijatá za riadneho člena International Police Association. Od tohto času vyvíjala sekcia svoju činnosť. V súčasnosti združuje príslušníkov policajných služieb v aktívnej službe a na dôchodku v rámci Policajného zboru a Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky. Hlavným cieľom IPA je orientovať činnosť do sociálnej, kultúrnej, profesnej a športovej oblasti, ale najmä do oblasti vzdelávania policajtov.

Na túto činnosť je zriadené vzdelávacie stredisko v nemeckom Gimborne, ktoré za spolupráce národných sekcií pripravuje a usporadúva každoročne približne 30 seminárov z činnosti policajnej praxe.

Viac o svetovej organizácii IPA na  www.ipa-international.org

Viac o Slovenskej sekcii IPA na www.ipa-slovakia.sk